Ya Tutarsa?

Hepinizin bildiği fıkradır; Nasreddin Hoca göle yoğurt döküyordur. Görenler şaşkın, “Hoca ne yapıyorsun” diye sorar. Hoca gayet sakin, “göle maya çalıyorum” der. Bunu işitenlerin şaşkınlığı bir kat daha artmıştır, “Hoca, göl maya tutar mı hiç!”

Nasreddin Hoca oldukça kendinden emin, “ya tutarsa?”

Hoca’nın yaptığına gülüyoruz da bir bakın bakalım, bir düşünün şöyle biz neler yapıyoruz?

Mesela, ağaca bağlanan çaputlar, türbeden dilenen şifalar ve daha neler neler. Telli Baba, Tuz Baba, Helvacı Baba, Somuncu Baba, Sümbül Efendi, Yuşavud Tepesi ve diğerleri…

Kısmet arayan kızlar Manisa’daki Yedi Kızlar Türbesi’ne gidiyor. Çocuk sahibi olmak isteyenler taa Tokat Zile’deki Hüseyin Gazi Türbesi’ni ziyaret ediyor, oradan aldıkları mercimek büyüklüğündeki yedi taşı yastığının altına koyup uyuyor.

Çocukların sünneti öncesi Eyüp Sultan ziyaret ediliyor. Ev, araba, iş isteyenler Ankara’da Hacı Bayram Veli Türbesi’ni mesken tutuyor. Bir de her tür istekler için Manisa’da Hacet Dede Türbesi var.

Bununla bitmedi!… Ankara’da Gülbaba Türbesi, yolculuğun esenlik içinde geçmesi, kazasız belasız gitmek isteyenlerle dolup taşıyor.

Tıp neymiş, doktorlar kimmiş; Konya Sadrettin Konevi Türbesi’nin halk arasındaki adı “Çıban İyileştiren Türbe”. Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki Dede Baba Türbesi’nin felç ve sara hastalıklarına şifa olduğuna inanılıyor.

Hamile kadınlar ise kolay doğum için Niğde’nin İbni Dai Dede Türbesi’ni tercih ediyor. Evliliğim iyi yürüsün diye Rumelikavağı’ndaki Telli Baba Türbesine gidiliyor.

Çağımızın hastalığı işsizliğe çare için Elazığ’daki İmam Efendi Türbesi ziyaret ediliyor. Tabii, türbe işe yarıyor mu, memleketteki işsizliği yüzde kaç düşürmüş, bilen yok. İstatistikleri tutulmuyor…

Bütün dileklerin tez gerçekleşmesi için de bu kez yolunuz Tezveren Dede Türbesi’ne düşüyor.

Aslında bütün bu dileklerin gerçekleşmesi ve iyi bir hayat için her şeyin çaresi para diyoruz ya, onun da kolayı var. Maaşınız yetmiyor mu, istediğiniz bir şeyi alacak gücünüz yok mu? Başka büyük hayalleriniz mi var, talih kuşu başınızda!..

Mesela, milyonda bir ihtimal de olsa düzenli olarak milli piyango bileti alanlarımızın sayısı az mı? Milyonlarca bilet satılmıyor mu?

O da yetmedi, Pazartesi On Numara, Çarşamba Şans Topu, Perşembe Süper Loto, Cumartesi Sayısal Loto var. Kazı Kazan da cabası… Tabii Süper Toto’yu, İddaa’yı, Altılı Ganyan At Yarışlarını da eklerseniz, her an zengin olma ihtimaliniz var. Eh, Casino’lar, kumarhaneler de başka bir dünya…

Bütün bunlar da yetmezse, işimiz Allah’a kalıyor.

Şansınız bol olsun.

Nejat Gümüş

13 Ekim 2015, İstanbul

Kiltaş 'ın online kataloğunu incelemek ister misiniz ?

KİLTAŞ REFRAKTER MALZEME SAN. A.Ş.

Tel : 444 3 012 Tel : +90 212 332 30 20 Fax : +90 212 332 08 15
Fevzipaşa Mahallesi Yürek Sokak No:10 Değirmenköy/Silivri/İSTANBUL

KİLTAŞ Refrakter Malzeme San. A.Ş. 
Copyright 2020 Her Hakkı Saklıdır.